czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 7690 wyświetleń

Akcja szczepienia lisów

Piękna pogoda zachęca do spacerów i wypadów za miasto. Zapewne niektórzy, by odpocząć od miejskiego zgiełku wybiorą aktywny odpoczynek na łonie natury. Właściciele zwierząt powinni uważać na podopiecznych, by nie zainteresowali się rozłożonymi kilkanaście dni temu szczepionkami chroniącymi lisy przed wścieklizną.

Na terenie powiatu grajewskiego z samolotu zostały zrzucone szczepionki przeciwko wściekliźnie dla lisów wolno żyjących. Przynęta ma kształt brykietu (kostki), w środku znajduje się plastikowy blister z preparatem. Na kilometr kwadratowy przypadało 20 takich szczepionek. Ważne jest, by nie dotykać specyfiku. W przypadku ewentualnego kontaktu, należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem, zaleca się również zgłoszenie do lekarza – wyjaśnił Mirosław Czech, Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny ds. ochrony zwierząt.


Od początku lat 90. populacja lisa w naszym kraju stale rośnie. Nadmierny wzrost liczebności lisów zagraża przede wszystkim zającom i kuropatwom. Na obszarze terytorialnym Nadleśnictwa Rajgród szacunkowo przyjmuje się istnienie 625 zwierząt. W sezonie łowieckim 2016/2017 zaplanowane jest pozyskanie blisko 660 sztuk – podał Mariusz Marcinkiewicz, leśniczy ds. łowieckich w Nadleśnictwie Rajgród.

Wrażliwe na wściekliznę są wszystkie ssaki, ale źródłem zakażeń są przede wszystkim lisy. Do zakażenia zwierzęcia dochodzi poprzez jego kontakt z innym chorym osobnikiem. Wirus śmiertelnej choroby atakuje ośrodkowy układ nerwowy, co powoduje zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego. Tylko regularne szczepienia mogą zmniejszyć ryzyko zachorowań. Dzięki nim, w naszym regionie od kilkunastu lat nie odnotowano przypadku zarażenia lisa wścieklizną. Akcja będzie kontynuowana jesienią br.


e-Grajewo.pl
 

Komentarze (1)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.