wtorek, 16 kwietnia 2024

Kraj

  • 2 komentarzy
  • 1835 wyświetleń

Wieści z Izby Skarbowej

PIT-a ślij z centrum handlowego

Nie zwlekaj ze złożeniem zeznania podatkowego do końca kwietnia. Już w najbliższy weekend 18-19 kwietnia 2015 r. możesz wysłać swojego PIT-a podczas zakupów. W woj. podlaskim urzędnicy Administracji Podatkowej będą czekać na Ciebie w galeriach handlowych w Białymstoku (Alfa Centrum, Atrium Biała i Carrefour Zielone Wzgórze). Pomogą Ci wypełnić zeznanie podatkowe i od razu wysłać je elektronicznie bezpośrednio do Twojego urzędu skarbowego.

Druga edycja tegorocznej akcji „Szybki PIT w galerii handlowej” odbędzie się w dniach 18-19 kwietnia (sobota i niedziela) w godzinach od 10.00 do 18.00 w białostockich centrach handlowych. Na specjalnych wyznaczonych stanowiskach informacyjnych dyżur będzie pełniło kilku ekspertów z urzędów skarbowych. Udzielą oni szczegółowych informacji na temat rozliczenia podatku dochodowego za ubiegły rok oraz rozwieją wątpliwości związane z wypełnieniem zeznania podatkowego czy skorzystaniem z ulg podatkowych i odliczeń. Najważniejsze jednak jest to, że eksperci pomogą wprowadzić PIT-a do systemu e-Deklaracje i sprawnie wysłać go przez Internet do właściwego urzędu skarbowego. Na miejscu otrzymają Państwo także urzędowe potwierdzenie odbioru zeznania. Pomoc urzędników jest w pełni darmowa i nie wiąże się ze spełnieniem jakichkolwiek warunków.

Chcemy być nowoczesną administracją nastawioną na potrzeby naszego klienta. Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom Podatników i ułatwić im złożenie swojego zeznania podatkowego poprzez tworzenie dodatkowych stanowisk obsługi poza urzędami skarbowymi – mówi Jacek Kapica, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów  - Wysłanie rocznego zeznania PIT przez system e-Deklaracje to najłatwiejszy i najszybszy sposób rozliczenia swojego podatku. Dodatkowo, od tego roku, nasi klienci mogą skorzystać ze wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego PFR, które jest kolejnym krokiem do odciążenia podatników od zbędnych formalności. To urząd wychodzi naprzeciw potrzebom podatników, a nie na odwrót.  

Żeby skorzystać z pomocy pracowników urzędów skarbowych wystarczy zabrać ze sobą rozliczenia PIT-11 jakie otrzymujemy od pracodawców oraz inne dokumenty świadczące o dochodach uzyskanych w 2014 roku. Jeśli chcemy skorzystać z ulg podatkowych, to należy również pamiętać o zabraniu ze sobą potwierdzenia dokonania wydatków, które chcemy odliczyć. Bardzo ważne jest, by mieć ze sobą zeszłoroczne zeznanie PIT (za 2013 rok) lub dokładną kwotę przychodu uzyskanego w 2013 roku –  informacje te będą potrzebne do identyfikacji danych w systemie e-Deklaracje.

 

---------

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR)

Od połowy marca do 30 kwietnia br. podatnicy nieprowadzący działalności gospodarczej składający PIT-37 mogą pobrać wstępnie wypełnione przez Administrację Podatkową zeznanie podatkowe

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR) jest przygotowywane na podstawie danych zawartych w informacjach o dochodach osób fizycznych, sporządzanych przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podmioty, które nie pełnią funkcji płatnika w tym podatku (PIT-11, PIT-R, PIT-8C). Podatnicy znajdą w nim informacje o swoich dochodach, przychodach, zaliczkach i składkach. Jest to tylko propozycja rozliczenia rocznego, udogodnienie w rozliczeniach, a nie złożenie zeznań podatkowych za podatników przez Administrację Podatkową. PFR pozwala nie tylko uniknąć błędów związanych z przepisywaniem danych z informacji od płatników, ale także sprawia, iż wypełnienie obowiązku podatkowego stanie się wygodniejsze, prostsze i szybsze.

Usługa PFR jest realizowana z wykorzystaniem interaktywnego formularza, umożliwiającego edycję wszystkich pól, a także modyfikację danych (np. kosztów uzyskania przychodów), dopisanie przychodów z innych źródeł, np. z praw autorskich czy organów rentowych, dopisanie ulg i przekazanie 1% podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego, dodanie załączników (PIT/D, PIT/O, PIT-2K).

PFR jest dostępne na stronie Portalu Podatkowego www.portalpodatkowy.mf.gov.pl Może je złożyć podatnik niezalogowany, wystarczy tylko adres email, na który kierowana będzie korespondencja.

Skorzystanie z PFR nie jest obowiązkiem podatnika. Jest to  jedynie jeden z dodatkowych sposobów na złożenie PIT-37, który nadal można składać na dotychczasowych zasadach przez system e-Deklaracje (od 1 stycznia do 30 kwietnia) oraz papierowo.

Portal Podatkowy, ze względów bezpieczeństwa, blokuje możliwość podejmowania wielokrotnych prób wprowadzenia błędnych danych uwierzytelniających. Pięciokrotne podanie błędnych danych uwierzytelniających zablokuje możliwość skorzystania z PFR PIT-37. Mimo blokady PFR PIT-37 w danym roku podatnik może złożyć dokument przez system e-Deklaracje albo papierowo.

W przypadku pięciokrotnego błędnego podania  danych autoryzujących przez podatnika, który rozlicza się wspólnie z małżonkiem nadal istnieje możliwość wygenerowania wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR) jeśli współmałżonek poda swoje prawidłowe dane w części dotyczącej podatnika.


Do pobrania PFR i wysłania zeznania podatkowego niezbędne są następujące dane:

  • Identyfikator podatkowy – PESEL/NIP.
  • Imię i nazwisko.
  • Data urodzenia.
  • Kwota przychodu za 2014 rok – suma przychodów z posiadanych informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R.
  • Kwota przychodu za 2013 rok – niezbędna do wysyłki zeznania.
  • Adres e-mail.

Przed wysłaniem podatnik powinien zweryfikować wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR) pod kątem poprawności i kompletności danych. Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PIT-37 nie obejmuje m.in. przychodów otrzymywanych od organów emerytalno-rentowych (np. ZUS). Jeśli podatnik otrzymał przychody od organów rentowych powinien je uwzględnić (dopisać) w zeznaniu.

Wstępnie wypełnione zeznanie (PFR) realizowane jest w ramach Projektu e-Deklaracje2.

 

--------------

Wielki Test Wiedzy o Podatkach. Sprawdź co wiesz!

Już w poniedziałek 20 kwietnia o godz. 20.25 w TVP 1 rozpocznie się Wielki Test Wiedzy o Podatkach, organizowany przez Ministerstwo Finansów. Nie będzie to zwykłe widowisko, bo podatki budzą emocje. Gwarantujemy, że będzie to wieczór wspólnej zabawy, pełen nietuzinkowych odkryć (tak, tak podatki mogą być ciekawe) i odpowiedzi na nurtujące nas wszystkich pytania. 

Każdy zna powiedzenie „Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki" – ale czy tak naprawdę jest? Co wiemy o podatkach? Jakie są najdziwniejsze podatki na świecie? Jak najszybciej złożyć zeznanie roczne? I czy w Polsce podatki rzeczywiście są wysokie? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź, biorąc udział w naszym Wielkim Teście.

Fiskus od kuchni odkryje przez telewidzami, ale także przed Internautami rąbek swoich tajemnic. Na pytania dotyczące podatków, zasad rozliczania PIT-ów czy praktyk w innych krajach naszego kontynentu odpowiadać będą m.in. aktorzy, ekonomiści, sportowcy i dziennikarze. Gospodarzami programu będą Paulina Chylewska i Maciej Orłoś, którym wtórować będzie Kabaret Skeczów Męczących oraz Natasza Urbańska z zespołem tanecznym.

Oprócz telewidzów, do włączenia się do zabawy zapraszamy także wszystkich internautów. Będą oni mogli odpowiadać na pytania na stronie Interia.pl lub na smartfonach po ściągnięciu aplikacji Wielki Test TVP. Ponadto zapraszamy do odwiedzenia specjalnej strony internetowej http://www.wielkitestopodatkach.tvp.pl/ na której znajdzie się wiele ciekawostek, materiałów edukacyjnych i wideo, a potem sam test i relacja z wydarzenia.
Wielki Test o Podatkach. Fiskus od kuchni to jedno z wielu działań edukacyjnych Ministerstwa Finansów. "Celem naszych akcji edukacyjno-informacyjnych jest szerzenie wiedzy o finansach publicznych, w tym w szczególności o podatkach oraz budowanie świadomości wśród Polaków, że uczciwa konkurencja leży w interesie każdego obywatela" – mówi minister finansów Mateusz Szczurek. "Odpowiedni poziom edukacji finansowej wspiera nasze życiowe decyzje, pozwala konstruować budżet domowy czy bezpiecznie inwestować w przyszłość. Warto pamiętać, że bezpieczeństwo finansowe obywateli możliwe jest w wielkiej mierze dzięki bezpiecznym finansom publicznym Polski" – dodaje wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. edukacji i informacji finansowej Izabela Leszczyna.

A wszystkich, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę podatkową, zapraszamy raz jeszcze na Wielki Test o Podatkach. Już w poniedziałek 20 kwietnia o godz. 20.25 w TVP1!

 

Komentarze (2)

hej, mieszkańcy Grajewa, znacie jakiś dbry program do pit? Chce rozliczyć pita w domu, ale tyle jest tych programów że nie wiem co wybrać.

http://rozliczeniepit.pl/ Tam znajdziesz dobry program.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.